author picture

   @Olga_Kostrytsia

   спів-засновник сервісу Знайду

   August 25, 2019Корисні поради 

   Тема оподаткування має дуже великий вплив на нашу професійну сферу, тому сьогодні ми розберемо головні особливості податків під час оренди та продажу комерційної нерухомості.


   • Податки під час оренди комерційного приміщення

    Існує два варіанти оформлення договору для оренди нежитлового приміщення: просто як фізична особа, або як суб’єкт підприємницької діяльності, який має статус платника податків певної категорії.
    Тому ми розглянемо усі можливості оформлення окремо. 

   • Податки для власників та орендарів:

    1) Договір оренди фізичної особи (орендодавця) та іншої фізичної особи (орендаря)
    За таких умов надання оренди, об’єкт нерухомості може бути будь-якої площі, що документально підтверджена та є вашою власністю.
    Вам необхідно буде сплатити податок у розмірі 18% від отриманого прибутку (пп. 170.1.4 ПКУ, п.167.1 ПКУ). Окрім того треба сплатити військовий збір — 1,5% (п. 16.1 підрозділу 10 Перехідних положень ПКУ).
    2) Договір оренди фізичної особи (орендодавець) та суб’єкт підприємницької діяльності (орендар)
    У цьому випадку, орендар може виступати як податковий агент (підпункт 170.1.2 пункту 170.1 ст 170). Орендар є відповідальним за сплату та нарахування податку фізичних осіб до бюджету — тобто він сплачує податки за фізичну особу (орендодавця), а це вищевказані 18% податків та 1,5% військового збору до бюджету.
    3)Орендодавець є фізичною особою-підприємцем (платником єдиного податку 2 групи), серед видів діяльності якого передбачено «Надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна» (68.20 згідно КВЕД ДК 009:2010)
    Такий випадок можливий тільки при врахуванні наступних факторів:• Враховано та не порушено норми площі, що надається в оренду — земельні ділянки, загальною площею не більше 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальною площею не більше 100м², нежитлові приміщення та/або їх частини, загальною площею не більше 300м² (пп.291.5.3 п.291.5 ст.291 ПКУ).• Враховано статус орендаря, тобто можлива лише оренда нерухомого майна населенням та/або платникам єдиного податку та не можлива нерезидентами, платниками податку на прибуток підприємств.• Обсяг доходу від здачі в оренду не повинен перевищувати 1 500 000 гривень за календарний рік.• Ставка єдиного податку для платників 2 групи встановлюється у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (тобто звітного) року (п.293.1 ст. 293 ПКУ).
    4) Орендодавець є фізичною особою-підприємцем (платником єдиного податку 3 групи), серед видів діяльності якого передбачено «Надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна» (68.20 згідно КВЕД ДК 009:2010)
    У даному випадку не працюють обмеження щодо статусу орендаря, але є щодо площі, так само як і для платників єдиного податку 2 групи.
    Ставка єдиного податку становить 5% від отриманого доходу (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку) або 3% від отриманого доходу (та сплата ПДВ) (п. 293.3 ПКУ).
    5) Орендодавець здає приміщення, як фізична особа, яка є власником нерухомого майна і зареєстрована як ФОП (платник єдиного податку 2, 3 групи)
    Такий варіант можливий тільки у випадку, якщо орендодавець як ФОП (платник єдиного податку 2, 3 групи) не здійснює таку діяльність у межах свого підприємництва (не обрано вид діяльності за кодом 68.20 «Надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна» (згідно КВЕД ДК 009:2010).

    Звичайно, також можливо, як інший варіант, додати до видів діяльності такого ФОП-68.20 «Надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна» і здавати майно в оренду як ФОП.

   • Податки під час продажу або купівлі нерухомості


   • Для продавця податок залежить від його статусу, а саме:

    • Якщо продавець є юридичною особою, обов'язковими до сплати є податок на прибуток від продажу комерційних приміщень і будівель в розмірі 18% від суми зазначеної в договорі. Також 1% від суми зазначеної в договорі на державне мито та 1,5% на військовий збір.• Якщо продавець є фізичною особою, обов'язковими до сплати є податок на прибуток від продажу комерційних приміщень і будівель в розмірі 5% від суми зазначеної в договорі. Окрім того необхідно сплатити 1% державного мита та 1,5% на військовий збір.Для покупців необхідно лише сплатити обов’язковий внесок, що складає 1% від суми купівлі-продажу. 

   • Для покупців необхідно лише сплатити обов’язковий внесок, що складає 1% від суми купівлі-продажу.


    Ми розуміємо, що тема податків та їх особливості не так вже й легко зрозуміти, але сподіваємось, що ви знайшли відповіді на свої запитання :)

   • Спасибі за увагу

    P. S. Якщо є питання, пишіть на @AlexxRedd. Безкоштовно консультуємо також там.

   Follow me: